Дунаєвецька районна станція юннатів заснована 31 січня 1991 року згідно з рішенням виконкому Дунаєвецької районної ради від 17 січня 1991 року № 2 «Про відкриття позашкільних установ».
Перший директор станції юннатів - Козирська (Рилова) Алла Іванівна, яка її очолювала з 01 лютого 1991 року по 11 вересня 1995 року, її наступницею стала Коруняк Лариса Іванівна (з 1995 року по 2005 рік).
1 березня 2005 року директором Дунаєвецької районної станції юннатів призначена Марта Василівна Чекман, яка обіймає цю посаду й очолює педколектив закладу в нинішній час.
Приміщення районної СЮН розміщується в будинку колишнього приміщення Дунаєвецької середньої школи № 3 і має 5 навчальних кабінетів, в т.ч. кабінети «Царство Флори», «Царство Фауни», «Природа і фантазія», «Природа і польська мова», кабінет комп’ютерного моделювання
із загальною площею 952,5 м2.
Сьогодні у закладі працюють 35 педагогічних працівників, в т.ч. 9 постійних (директор, заступник директора, методист, культорганізатор, 5 керівників гуртків) та 26 - за сумісництвом на базі закладів освіти району.
В 2014-2015 навчальному році Дунаєвецька райСЮН організувала 56 дитячих творчих еколого-натуралістичних об'єднань, якими охоплено 958 школярів, в т.ч. на базі станції працює 30 гуртків для 535 юннатів та в школах району 26 гуртків для 423 юннатів. Еколого-натуралістичною роботою станції охоплено учнів із 24 навчальних закладів, в т.ч. з 20 закладів сільської місцевості та 4-х шкіл міста.
Тривалий час гуртки райСЮН працюють на базі навчальних закладів:
- Смотрицька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні виноградарі» - керівник гуртка Гаврищук Н.О.).
- Голозубинецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні фізіологи рослин» - керівник гуртка Булима Т.А.).
- Маківський НВК («Основи біології» - керівник гуртка Фабіянова О.М.), («Майстри-чарівники» - керівник гуртка Підлісна С.І., «Основи інформаційних технологій» - керівник гуртка Осташ В.М.).
- Малієвецький НВК («Юні лісівники – дендрологи» - керівник гуртка Маліновська Л.С.).
- Миньковецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні лісівники - дендрологи» - керівник гуртка Чумак В.П.).
- Рахнівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ентомологи» - керівник гуртка Буяр Н.І., «Юні бджолярі» - керівник гуртка Бурляк В.В.).
- Тиннянська ЗОШ І-ІІІ ст. ( «Юні екологи» - керівник гуртка Григор’єва Л.І.).
- Шатавський НВК («Основи гідробіології» - керівник гуртка Тихончук О.В., «Основи інформаційних технологій» - керівник гуртка Машталер Л.Л.).
- Великокужелівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Народна творчість» - керівник гуртка Романюк С.М).
- Великопобіянська ЗОШ І-ІІІ ст. («Охорона природи» - керівник гуртка Яцюк В.П.).
- Михайлівська ЗОШ І-ІІ ст. («Юні садівники» - керівник гуртка Палагнюк Т.Г.).
- Чечельницька ЗОШ І-ІІ ст. («Майстри-чарівники» - керівник гуртка Дудко Л.І.).
Завдяки додатковим коштам, виділеними з 2013 року місцевою владою районній СЮН, в сільських навчальних закладах було збільшено мережу дитячих творчих об'єднань еколого-натуралістичного напряму, в т.ч.:
- Маківський НВК («Юні друзі природи», «Біологія людини» - керівник гуртків Ганаба Д.В.).
- Шатавський НВК («Юннати - краєзнавці» - керівник гуртка Чорний В.М.).
- Чаньківська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні охоронці природи» - керівник гуртка Іванов А.В.).
- Вихрівська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ентомологи» - керівник гуртка Шендибило І.В.).
- Ставищанська ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні рослинники» - керівник гуртка Совєцька С.В.).
- Рудська ЗОШ І-ІІ ст. («Юні рослинники» - керівник гуртка Радомська А.В.).
- Мушкутинецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні ботаніки» - керівник гуртка Байталюк С.В., «Юні натуралісти», «Цікава хімія» - керівник гуртків Ярушинська С.В.).
- Іванковецька ЗОШ І-ІІІ ст. («Юні друзі природи», «Українська народна вишивка» - керівник гуртків Білоконна О.В.).
- Січинецька ЗОШ І-ІІ ст. («Екожурналісти» - керівник гуртків Байталюк З.В.).
Навчально-виховна, дослідницько-експериментальна, інформаційно-методична та організаційно-масова еколого-натуралістична робота організовується і проводиться педколективом СЮН відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Дунаєвецького району на 2011-2015 роки. Заклад забезпечує:
- здійснення організаційно-методичної роботи з проблем екологічної освіти, дослідницької і природоохоронної роботи;
- створення оптимальних умов для професійного самовизначення відповідно до інтересів і здібностей вихованців;
- створення умов для гармонійного розвитку особистості, задоволення потреб учнів і вихованців у додатковій освіті, організація їх дозвілля;
- виявлення, розвиток і підтримка юних талантів та обдарувань, стимулювання творчого самовдосконалення вихованців.
Для потреб дослідницько-експериментальної роботи гуртківців у Дунаєвецькій СЮН є навчально-дослідна земельна ділянка (НДЗД), площею 0.69 га, яка має квітково-декоративний, дендрологічний, колекційний відділки, а також відділи польових, овочевих і плодово-ягідних культур.
У відділі польових культур проводяться досліди за темами:
- «Вплив доз органічних добрив на врожай кукурудзи»;
- «Сортовивчення кормового буряка»;
- «З’ясування кращих термінів посіву гороху».
У відділі овочевих культур закладалися досліди за темами:
- «Влив передпосівного замочування насіння в розчинах соку алое, меду, перманганату калію на врожай огірків»;
- «Вплив кореневого підживлення розсади на врожай помідор»;
- «Безрозсадний спосіб вирощування капусти».
У відділі плодово-ягідних культур проводились досліди за темами:
- «Сортовивчення малини»;
- «Розмноження смородини здерев’янілими пагонами».
У квітково-декоративному відділку закладались досліди за темами:
- «Вплив підживлення на строки та тривалість цвітіння тюльпанів»;
- «Вирощування півонії деревовидної насінням»;
- «Вплив підживлення розсади на якість цвітіння чорнобривців»;
- «Вегетативне розмноження троянд».
В 2011 році в Дунаєвецькій райСЮН розпочали створення міні-дендропарку, для якого в наступному році викопали криницю. Нині видовий склад дерев та декоративних кущів у міні-дендропарку станції налічує до 62 видів багаторічних та 45 видів однорічних рослин.
Заклад активно співпрацює з Київським національним медичним університетом ім. О.О.Богомольця (член-кореспондент Нью-Йоркської академії наук, НАН України, д.м.н., завідувач кафедри фармакології І.С.Чекман), Національним технічним університетом України «КПІ» (асистент кафедри ЗХТ та ТНР В.В.Співак), Кам’янець-Подільським національним університетом ім. Івана Огієнка (к.б.н., доцент кафедри біології та методики її викладання О.М.Оптасюк та д.б.н., професор кафедри біології та методики її викладання Л.Г.Любінська), Дунаєвецьким і Кам'янець-Подільським лісовими господарствами.
Юннати та педагоги Дунаєвецької райСЮН активні учасники проведення в регіоні природоохоронної та природозаповідної роботи, масових регіональних, Всеукраїнських та міжнародних еколого-натуралістичних заходів, за досягнуті результати в яких неодноразово відзначалися різноманітним нагородами. Протягом 2014-2015 навчального року дитячі колективи та окремих гуртківців закладу нагороджено:
- вихованці гуртків «Основи комп’ютерного моделювання з хіміко-біологічним нахилом» та «Хімія on-line» Буняк Іванна, Бойчук Андрій, Мельник Ілона, Казмірчук Дарія, Островський Богдан, Михайлова Дарія (керівники гуртків – Буняк М.М. та Буняк Д.В.) за результатами участі в Національному етапі Міжнародного Турніру юних натуралістів нагороджені Дипломом ІІІ ступеня Національного ЕНЦУМ МОН України;
- вихованка гуртка «Основи інформаційних технологій» Рудик Юлія за ІІІ місце у очному етапі Чотирнадцятого Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт 2015», національного етапу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «ІNFOMATRIX 2015», відкритого фестивалю роботів «Robo-Ideas-2015» нагороджена Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
- вихованка гуртка «Основи гідробіології» Шевчук Наталія з роботою «Дослідження рівня забруднення важкими металами території села Шатава, прилеглої до автомагістралі «Житомир-Чернівці» стала дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Intel Еко-Україна 2015» - національного етапу міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2015 (International Science and Engineering Fair);
- вихованець гуртків «Цікава хімія» Тищенко Руслан став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Зоологічна галерея» і нагороджений Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
- вихованці гуртка «Юні ентомологи» на базі Рахнівської ЗОШ І-ІІІ ст. посіли ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Парки – легені міст і сіл» і нагороджені Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
- команда ДУНnaturalists з проектом «Свій вклад» на Всеукраїнському конкурсі «ЕКОклас» нагороджена цінними подарунками від спонсора турніру - компанії «Фокстрот»;
- колектив вихованців гуртків «Юні натуралісти» на базі Сокілецької ЗОШ І-ІІ ст. (керівник - Яценюк В. А.) став переможцем Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» і нагороджений Грамотою Національного ЕНЦУМ МОН України;
- Сірацька Марина, вихованка гуртків «Квітникарі-аранжувальники» на базі Смотрицької ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Мелетія Смотрицького (керівник гуртків Гаврищук Н.О.) за проведену роботу по озелененню навчальних закладів під час Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» відзначена Листом подяки Національного ЕНЦУМ МОН України;
- сайт Дунаєвецької районної станції юних натуралістів, розроблений працівниками станції, посів ІІІ місце серед сайтів районних позашкільних навчальних закладів на фіналі обласного конкурсу веб-сайтів позашкільних навчальних закладів Хмельниччини у 2014 році.
Велику кількість відзнак здобули юннати і педагоги Дунаєвеччини під час проведення обласних етапів Всеукраїнських і міжнародних еколого-натуралістичних заходів та за результатами участі в обласних зборах юннатів і профільних дитячих науково-практичних конференціях.
За сумлінну педагогічну працю, високий професіоналізм і досягнуту результативність юннатівської роботи в дитячих творчих об'єднаннях педагогічні працівники райСЮН кожного року неодноразово нагороджувались грамотами і дипломами Національного ЕНЦУМ МОН України, управління, а згодом Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, Хмельницького ОІППО та ОЕНЦУМ.
За ефективну організаційно-масову роботу по залученню учнівської молоді до практичної еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності, за активну пропагандистську, освітянську і наукову діяльність в сфері охорони, збереження та відтворення природних ресурсів на території області, високі досягнення в екологічній освіті і вихованні та формуванні екологічної культури учнівської молоді регіону педагогічний колектив райСЮН відзначався Грамотами Національного ЕНЦУМ МОН України (2009, 2010, 2011, 2014 рр.); Грамотами управління освіти і науки Хмельницької ОДА (2012 р.); Грамотою Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (2010 р.); Подякою департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА (2014р.).
У грудні 2013 році Дунаєвецьку районну станцію юннатів визнано переможцем Відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» в категорії «Позашкільні навчальні заклади районного підпорядкування» та відзначено Дипломом Національного ЕНЦУМ МОН України.
У березні 2015 року Хмельницька обласна рада відзначила здобутки дунаєвецьких натуралістів і нагородила Грамотою директора Дунаєвецької районної СЮН Марту Василівну Чекман за сумлінну та плідну працю на освітянській ниві, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток навчання, виховання, професійної орієнтації учнівської молоді, активну участь в еколого-натуралістичних заходах та з нагоди 90-річчя юннатівського руху в Україні.
Немає коментарів:
Дописати коментар